..."/>

תוכנת עברית חינמית חדשה תשוחרר בימים הקרובים

קבוצת מפתחים צפויה להפיץ בימים הקרובים תוכנה חינמית חדשה להתאמת האייפון לעברית. זאת בעקבות סגירתו של פרויקט העברית החינמית הקודם לאייפון, HebDev, לפני כחודש.

התוכנה של פרויקט HebDev שימשה אלפי משתמשים ישראליים עד שהמפתחים שלה פרשו מהפרויקט. בהודעה שפרסמו באתר הביעו המפתחים תסכול מעומס העבודה ומהתגובה של קהילת משתמשי האייפון הישראלים. הגרסה האחרונה של HebDev כבר אינה מתאימה למערכת ההפעלה העדכנית של האייפון (2.2.1). כתוצאה מכך, חלק מהמשתמשים נמנעו מלעדכן את מערכת ההפעלה, והחלופה היחידה להתקנת עברית באייפון היתה רכישת תוכנת iPhoneHE, שמחירה 235-135 שקלים.

התוכנה החדשה, שתהיה זמינה באתר http://code.google.com/p/ivrit/, מפותחת גם היא על ידי צוות מתכנתים ומתרגמים מתנדבים, הפעם בשיטת הקוד הפתוח. אחד המתכנתים, לירז אליאס (25), אמר כי "ראינו שיש צורך והחלטנו שהפעם נעשה את זה כמו שצריך. בקוד פתוח, הפרויקט יוכל להמשיך את עצמו גם אם אנחנו נפרוש – הקוד נמצא ברשת ומי שרוצה יכול לעדכן אותו ולשפר אותו. אנחנו מקווים שזה גם יביא את התוכנה לרמה גבוהה יותר".

אפל אינה משווקת את האייפון בישראל באופן רשמי, ולכן לא יצרה עבורו תמיכה עברית. תוכנות העברית הקיימות נוצרו על ידי מתכנתים ישראלים כתגובה לצורך של המשתמשים. הן לא מוכרות על ידי אפל, וכדי להתקין אותן צריך קודם כל לפרוץ את הגנות התוכנה על האייפון, דבר שמבטל את האחריות. ערכות פריצה שונות זמינות להורדה ברשת.

התוכנה הראשונה לעברית באייפון, iPhoneHE, פותחה בהתנדבות והופצה בתחילה בחינם. באוגוסט 2008 היא הפכה למוצר מסחרי במחיר של 235 שקל. בהמשך הופצה גם גרסת "לייט" עם אפשרויות מוגבלות, במחיר של 135 שקל. בתגובה לצעדים אלה החלו מפתחים אחרים לעבוד על תוכנת עברית משלהם לאייפון – תחילה צוות HebDev וכעת הצוות שבו חבר לירז אליאס. בין צוות HebDev למפתחי iPhoneHE התנהל קרב על דעת הקהל והאהדה של משתמשי אייפון בארץ, כשהצדדים האשימו זה את זה בצנזור פורומים אינטרנטיים, פריצה לאתרים ועוד. קרב זה נגמר כשצוות HebDev החליט לסגור את הפרויקט.

CALCALIST

סדרות ישראליות

Related posts

Top